Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z problemem alkoholowym i przemocą w rodzinie? Odbyło się spotkanie

Karolina Nowak
Karolina Nowak
W poniedziałek w Komendzie Powiatowej Policji w Pyrzycach odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powiatu pyrzyckiego i Policji dotyczące omówienia wzajemnej współpracy w ramach realizacji zadań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych, a co za tym idzie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Pyrzycach mł. insp. Miłosza Bogdańskiego i skierowane było do przewodniczących Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszystkich gmin naszego powiatu. Podjęcie tego tematu w trwającym właśnie Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem nie było przypadkowe.

W większości interwencji domowych związanych z przemocą w rodzinie podejmowanych przez policjantów tłem jest alkohol.

W ubiegłym roku pyrzycka Policja wszczęła 35 postępowań związanych z art. 207 kk to znaczy dotyczących znęcania się nad osobami najbliższymi.

W 23 przypadkach stwierdzono popełnienie przestępstwa, gdzie w 2017 roku tego typu przestępstw było o 8 mniej.

Wobec 13 sprawców przemocy domowej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia przemocy jest nadużywanie alkoholu. Działając na organizm człowieka alkohol przyspiesza zmiany nastroju, osłabia koordynację, zdolność podejmowania decyzji, a przede wszystkim pozbawia hamulców. Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego wdrażana jest przez GKRPA wobec osób uzależnionych od alkoholu, które w związku z jego nadużywaniem powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny. Komisje zapraszają na rozmowę osoby nadużywające alkohol i motywują do kontaktu z placówką odwykową oraz podjęcia leczenia.

Problem jednak stanowi to, że osoby uzależnione niechętnie stawiają się na wezwania, a grupy robocze nie posiadają uprawnień, by taka osoba została na grupę doprowadzona, czy w inny sposób zobowiązana do współpracy. Z problemem tym boryka się większość grup roboczych.

Podczas spotkania dyskutowano na temat współpracy Policji i GKRPA w zakresie i jeszcze skuteczniejszego działania wobec osób uzależnionych, nieczęsto będących sprawcami przemocy domowej. Każda z jednostek uczestniczących w spotkaniu przedstawiła swoją współpracę z Policją w tym obszarze.

Uczestnicy spotkania dokonali podsumowania ostatnich lat wspólnej pracy, dokonano wymiany wypracowanych praktyk. Niewątpliwie pozytywnie jest postrzegana współpraca z dzielnicowymi tzw. telefon do dzielnicowego, który przyczynia się do wzmocnienia współpracy między instytucjami, szybszego przepływu informacji i pomocy rodzinom.

Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń, ujednolicenie działań i praktyk, tak by jak najbardziej efektywnie działać w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony pokrzywdzonych.

PRZEMOC DOMOWA

31 grudnia, koniec roku, to właśnie wtedy na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jego wnioskodawcą jest Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pierwsza zmiana w ustawie dotyczy jej tytułu. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie miałaby się zmienić na ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej. To dobra zmiana w kontekście coraz większej liczby nieformalnych związków, konkubinatów itp. Przemoc domowa zmieniłaby w ustawie swoją definicję. Dalsze zmiany nie zapowiadają się już tak kolorowo.

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Zmiana tytułu ustawy to tylko przystawka, dalsze zmiany mają bezpośredni wpływ na działania, jakie podejmują służby reagujące na przemoc domową. Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wprowadzić ma nową definicję ofiary przemocy, która jest niekorzystna. Pomysłodawcy projektu zakładają też zmiany w procesie wystawiania tzw. „Niebieskiej karty”.

Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy: burza w Internecie

Koniec roku, poświąteczny czas, sylwester i Nowy Rok to sezon ogórkowy, w którym nikt nie spodziewa się zasadniczych zmian. Tymczasem w końcówce 2018 roku mieliśmy błyskawicznie ustanowioną ustawę o cenach prądu. Ostatni dzień w roku przyniósł kolejny kontrowersyjny projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Nic nie wskazywało na to, że rząd w ogóle zastanawia się nad tego typu ustawami.

Internauci szybko zareagowali na dokument opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. - Ten rząd jest wrogiem kobiet - skomentował Sebastian Figaj z Młodych Demokratów. Do projektu ustawy odniosła się również Barbara Nowacka. Na wiadomość o zmianie ważnej ustawy zareagowało także wiele dziennikarzy i publicystów.

Jednorazowe pobicie to nie przemoc

Zmiana definicji przemocy nie pomaga ofiarom. Jednorazowe pobicie, nawet jeśli bardzo dotkliwe nie będzie uznawane za przemoc. Dopiero powtarzające się incydenty będą argumentem za uznaniem działania jako uciążliwe.

Z tym argumentem nie zgadzają się politycy opozycji. Na ten zapis najczęściej powołują się internauci w mediach społecznościowych: „Jeden raz to nie przemoc?” - pytają w komentarzach.

Niebieska Karta już nie będzie zakładana z urzędu

Do tej pory możliwe było założenie tzw „Niebieskiej karty” z urzędu, czyli bez zgody ofiary. Ten zapis był korzystny dla ofiar, które z różnych względów nie mogły lub nie chciały przyznać się do sytuacji, która ma miejsce w domu. Ofiary przemocy często rezygnują z mówienia głośno o sytuacji, w której się znajdują ze strachu przez oprawcą.

Obecnie zapis w ustawie dot. Niebieskiej Karty brzmi:

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę "Niebieskiej Karty" i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie

Zapis o założeniu Niebieskiej Karty po zmianach miałby brzmieć:

Wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty" może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody następuje zakończenie procedury "Niebieskiej Karty"

Przypomnijmy, że "Niebieska Karta" to specjalna procedura opracowana przez Policję, we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Policjanci wypełniają ten dokument podczas interwencji ws. przemocy domowej. Założenie Niebieskiej Karty jest związane z systematycznym odwiedzaniem mieszkania lub domu przez funkcjonariuszy, przynajmniej raz w miesiącu. Informacji zawartych w "Niebieskiej Karcie" nie można wycofać ani zmienić, nawet na wniosek ofiary.

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy na starcie

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy został skierowany do konsultacji, następnie nad projektem będą pracowały komisje sejmowe, posłowie i senatorowie. Ustawa może się jeszcze zmienić, ale jej pierwotny projekt wzbudził wielkie zainteresowanie. W ramach konsultacji społecznych projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego, Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Centrum Praw Kobiet i Amnesty International. Te organizacje będą mogły bliżej przyjrzeć się zapisom nowelizacji i wziąć udział w pogłębionej dyskusji na ten temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto