Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze kino w Polsce na sprzedaż. Czy uda się uratować szczecińskie kino Pionier?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
"Kino Pionier 1907" zostanie sprzedane. Jedno z najstarszych kin na świecie działających nieprzerwanie w jednym miejscu zmieni właściciela. Kto je poprowadzi? Decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Jerzy Miśkiewicz, obecny właściciel szczecińskiego "Kina Pionier 1907", już zdecydował: jeszcze w tym roku sprzeda kino.

- W pewnym momencie trzeba powiedzieć: Stop. Mam 73 lata. Idę na emeryturę - tłumaczy.

Co się stanie z kultowym kinem? Jak się okazuje, jeszcze nie wiadomo.

- Są prowadzone rozmowy z prywatnym przedsiębiorcą, ale na razie wszystko jest jeszcze w powijakach - przyznaje nasz rozmówca.

Jak już wcześniej pisaliśmy, Jerzy Miśkiewicz ostateczną decyzję o sprzedaży kina podjął kilka dni temu. Nie chce już prowadzić Pioniera ze względów zdrowotnych. Przyznał jednak, że z zamiarem przejścia na emeryturę nosił się już od jakiegoś czasu - o sprzedaży placówki rozmawiał m.in. z przedstawicielami miasta. Nic z tego nie wyszło.

- Domyślam się, że ze względów finansowych - przyznał w poniedziałek.

Przypomnijmy, że wartość jednego z najstarszych kin na świecie specjaliści Uniwersytetu Szczecińskiego oszacowali na 1 705 500 zł - łącznie z całym znajdującym się wewnątrz wyposażeniem.

- Doceniając wyjątkową markę, jaką niewątpliwie jest "Kino Pionier 1907" oraz jej jakość, historię i znaczenie na kulturalnej mapie Szczecina, Miasto zleciło opracowanie operatu szacunkowego dotyczącego ww. przedsiębiorstwa. Niestety, po zapoznaniu się z tym dokumentem, właściciel "Pioniera" – pan Jerzy Miśkiewicz - nie zgodził się z wyceną. Jego zdaniem była zbyt niska.

Marta Kufel zapewnia, że Miasto prowadziło negocjacje z właścicielem kina dwukrotnie.

- Pan Miśkiewicz za każdym razem nie godził się z przedstawioną wyceną. Uważał, że jest zaniżona i nie uwzględnia m.in. inflacji.

Kot Gacek zamiast Pioniera?

Nieoficjalnie się mówi, że kupnem kina zainteresowany jest prywatny przedsiębiorca ze Szczecina. Ponoć zadeklarował, że będzie je prowadzić przez co najmniej 10 lat.

Jednak plany sprzedaży zabytku biznesmenom nie spodobały się wielu szczecinianom. Po ostatniej deklaracji obecnego właściciela, radny Dariusz Matecki już zasugerował, że miasto powinno kupić kino i przekształcić je w lokalne miejsce kultury. Szczeciński radny zamierza złożyć w tej sprawie interpelację.

- Jako rodowity szczecinianin, zwracam się do prezydenta z prośbą o ratowanie Kina Pionier 1907. To perełka naszego miasta, dobro społeczne i kulturalne, którego nie wolno stracić. Nie możemy dopuścić do tego, by największą atrakcją turystyczną był bezdomny kot.

Obecnie w kinie działają dwie sale: główna oraz tzw. Kiniarnia. "Kiniarnia" powstała w 2002 r. i jest połączeniem kina z kawiarnią - nawiązując klimatem do początków XX w. Widzowie oglądają seans siedząc przy stolikach; w bufecie mogą sobie kupić kawę, herbatę, a nawet lampkę wina. Do niedawna filmy puszczane były z projektora stojącego w centrum sali - z tego powodu projekcja filmu przerywana była w połowie, by operator mógł zmienić szpulę.

Pionier należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

"Unikamy wielkich komercyjnych produkcji. Chcemy pokazywać ambitne kino dla ludzi, którzy widzą w filmie nie tylko rozrywkę. I to wszystko bez pop-cornu, bez mlaskania..." - czytamy na stronie placówki.

Obecnie na afiszu znajdują się cztery filmy: dwa amerykańskie dramaty, "Ta'r" i "Wieloryb", francuska komedia "Maskarada" i "Blisko" koprodukcja francusko-belgijsko-holenderska.

Jedno z najstarszych kin świata

Działające przy al. Wojska Polskiego "Kino Pionier 1907" jest uznawane za jedno z najstarszych kin na świecie (działających nieprzerwanie w tym samym miejscu). Z dokumentów wynika, że rozpoczęło działalność w 1909 r. od pokazu filmów krótkometrażowych, chociaż filmy wyświetlano tu od 1907 r. O tym, że jest najstarsze na świecie zaświadcza wydany w 2005 r. certyfikat Księgi rekordów Guinnessa. Dokument jest już jednak nieaktualny. Po jego wydaniu się okazało, że w Europie są kina jeszcze starsze. Obecnie się uznaje, że najstarsze działa we francuskiej miejscowości Aniche. Zostało otwarte w 1902 r. (pierwsza projekcja miała miejsce w roku 1905).

Założycielem szczecińskiego kina był Otto Blauert. Po wojnie, do 1950 r. nazywało się "Odra" - pierwszym filmem wyświetlonym po wojnie był "Iwan Groźny" w reż. Siergieja Eisensteina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najstarsze kino w Polsce na sprzedaż. Czy uda się uratować szczecińskie kino Pionier? - Głos Szczeciński

Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto