Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dobrać kolor i szerokość fugi we wnętrzu? Czy wielkość płytek ma znaczenie? Zobacz, jak idealnie dopasować fugę do glazury i terakoty

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Podpowiadamy, jak dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych i gresu.
Podpowiadamy, jak dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych i gresu. shannonrphillips/Pixabay.com
Dobór koloru fugi dla osób remontujących dom stanowi nie lada wyzwanie. Najczęściej decydujemy się na barwę zbliżoną do odcienia płytek ceramicznych i gresu, który pojawił się na podłodze czy ścianach, ale czy to dobry trop? Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać barwę oraz szerokość fugi i o czym warto pamiętać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze koloru.

Spis treści

Jak dobrać kolor fugi do barwy i wzoru płytek? O tym warto pamiętać?

Wszystko zależy od tego od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. To taka przysłowiowa „kropka nad i”, która ma istotny wpływ na efekt końcowy metamorfozy kuchni, salonu czy łazienki.

Do wyboru mamy cztery warianty kolorystyczne:

  1. Kolor fugi jest bliźniaczo podobny do powierzchni płytek i tworzy z nimi jednolitą całość (np. grafitowy gres wykończony fugą w kolorze grafitu). Ta opcja świetnie się sprawdzi, gdy chcemy, żeby okładzina stanowiła subtelne tło do wnętrzarskiej aranżacji.
  2. Barwa spoiny mocno kontrastuje z odcieniem glazury czy terakoty (np. czarne płytki z białą fugą). Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które lubią nietuzinkowe i odważne wnętrza. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcemy, żeby okładzina na podłodze czy ścianie stanowiła ozdobę i dominowała we wnętrzu oraz zależy nam, żeby podkreślić jej nietuzinkowy wzór czy kształt.
  3. Neutralny kolor fugi, czyli beż, krem, jasnoszary – ta opcja jest chętnie wybierany przez osoby robiące remont, które są przekonane, że te barwy można łatwo utrzymać w czystości. Subtelne kolory sprawdzą się przy okładzinach z dekorem imitującym kamień dekoracyjny.
  4. Kolor fugi jest nieco jaśniejszy lub ciemniejszy od powierzchni płytek. To rozwiązanie jest najczęściej wykorzystywane w profesjonalnych projektach architektów wnętrz.

Do płytek z wielokolorowym wzorem i okładzin bogato zdobionych najlepiej będzie pasowała fuga, której kolor będzie bardzo zbliżony do barw, które dominują w dekorze na powierzchni płytek lub jest kontynuacją tła pojawiającego się na okładzinie. Pamiętajmy, że kolor spoiny musi się też komponować z pozostałymi odcieniami, które powtarzają się na płytkach.

Jaka dostosować szerokość fugi do rodzaju płytek?

Fuga do płytek nie stanowi tylko elementu dekoracyjnego, ale również pełni rolę dylatacyjną i wentylacyjną. Dlatego nie powinna być zbyt wąska, zwłaszcza w pomieszczeniach podwyższonej wilgotności i dużych wahaniach temperatur. Starzy fachowcy rekomendują, żeby szerokość fugi była adekwatna do wielkości płytek – czyli większy gres powinien mieć szerszą spoinę. Przez wiele lat przyjmowało się, że np. płytki o wym. 20 x 20 cm miały fugę o szer. 2 cm, a 30 x 30 cm 2,5-5 cm. Teraz nawet przy płytkach wielkoformatowych stosuje się elastyczną fugę o szer. 2-2,5 mm, która jest subtelna i pasuje do każdej aranżacji.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dobrać kolor i szerokość fugi we wnętrzu? Czy wielkość płytek ma znaczenie? Zobacz, jak idealnie dopasować fugę do glazury i terakoty - RegioDom.pl

Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto