Dziecko i książka – nieoceniony duet dla zdrowego rozwoju

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z literaturą? Być może było to opowiadanie, które rodzice czytali Ci na dobranoc i tym sposobem pierwszy raz trafiłeś do świata pełnego przygód? Wspólne momenty z książką nie tylko kształtowały Twoją wyobraźnię, ale wpłynęły na to, kim jesteś teraz. W erze wszechobecnej technologii warto przypomnieć o licznych zaletach czytania dzieciom tradycyjnych książek. Tę ideę propaguje kampania „Mała książka – wielki człowiek”.

Z książką od pierwszych miesięcy życia

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku. Już niemowlęta z zaciekawieniem słuchają rytmicznych dźwięków mowy czytającego. Poprzez analizowanie mimiki twarzy i słuchanie intonacji głosu, przyswajają podstawy komunikacji. Ilustrowane książki o różnych fakturach pobudzają zmysł dotyku i wzroku, pomagając im w rozwijaniu percepcji sensorycznej. Słuchając opowiadań, dzieci kształtują także zdolność skupienia uwagi. Czytając maleństwu od pierwszych miesięcy jego życia, rozwijasz w nim zamiłowanie do literatury. Dziecko, które wcześnie zetknęło się z książkami, samo zainteresuje się nimi w przyszłości.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by przybliżać dzieciom świat literatury, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – podkreśla Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

Momenty, które umacniają więzi

Wspólna lektura książki to czas pełen bliskości. Ciepło rodzica, jego spokojny ton oraz intymność tych chwil tworzą atmosferę bezpieczeństwa. Dziecko wie, że jest ważne i kochane, bo poświęcasz mu swój czas i uwagę. Podczas wspólnej lektury rodzic i dziecko nie tylko mogą się zrelaksować, ale też uczą się, jak komunikować swoje emocje. Treść książki jest często pretekstem do rozmów na różne tematy. Rodzic może dowiedzieć się, co dziecko przeżywa, jakie ma marzenia i obawy. Poprzez odkrywanie świata literatury, rodzice i dzieci mają okazję zbliżyć się do siebie jak nigdy wcześniej.

Miejsce, gdzie rozwija się empatia

Słuchając opowieści, dziecko ma szansę zrozumieć emocje i motywy różnych postaci. Nawet proste historie potrafią pokazać, jak odmiennie bohaterowie reagują i interpretują tę samą sytuację. Uczy to dzieci, że każdy może mieć swoje uczucia i myśli, co jest ważnym etapem w rozwoju empatii. Czytanie z dzieckiem to także okazja do dyskusji o emocjach. Literatura dziecięca nie unika trudnych tematów, na które często nie ma miejsca na co dzień. Dzięki temu dziecko uczy się radzić sobie z emocjami i rozumie, że inni także mogą doświadczać podobnych problemów. Badania pokazują, że dzieci, które mają regularny kontakt z książkami, często są bardziej altruistyczne niż te, którym nikt nie czyta.

Mała książka – wielki człowiek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Książki od 2017 roku realizują projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to jedno z największych przedsięwzięć w Europie promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Dzieci otrzymują Wyprawki Czytelnicze, które zawierają książki dostosowane do ich wieku oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – podkreśla prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą w prawie 320 oddziałach położniczych w Polsce. Dla najmłodszych przeznaczona jest książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, zawierająca wiersze autorów takich jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska i Jan Brzechwa. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Wyprawki dla przedszkolaków są dostępne w około 6 770 bibliotekach biorących udział w projekcie. Spis placówek jest dostępny na stronie internetowej. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną, a otrzyma egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” napisanej przez Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Do dalszego korzystania z biblioteki zachęca Karta Małego Czytelnika, która umożliwia dziecku zbieranie naklejek za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki. Kiedy zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku zwrócono szczególną uwagę na uczniów rozpoczynających naukę w szkołach podstawowych. W swoich placówkach w listopadzie i grudniu będą odbierać książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Jest to opowieść, która przenosi młodych czytelników w przeszłość i ukazuje znaczenie rodzinnego dziedzictwa. Książka znalazła się w spocie filmowym promującym kampanię.

od 16 lat

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dziecko i książka – nieoceniony duet dla zdrowego rozwoju - Głos Pomorza

Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto