5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła

Materiał informacyjny Ciepły Dom Szczecin
Niestabilny rynek i stale rosnące koszty konwencjonalnego ogrzewania sprawiają, że pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Decydują o tym także liczne korzyści, jakie oferują. Przedstawiamy 5 najważniejszych faktów, o których warto wiedzieć przed montażem pompy ciepła we własnym domu.

Zasada działania

Pompa ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych, nie produkuje energii w procesie spalania. Do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. wykorzystuje w 75% energię odnawialną, zgromadzoną w środowisku naturalnym (woda, powietrze, energia geotermalna), a w 25% energię elektryczną.

Zasadę działania pompy ciepła można porównać do lodówki. Z tą różnicą, że dostarcza ciepło do środka, a nie je usuwa. Oznacza to, że transportuje ciepło z miejsca o niższej temperaturze do pomieszczeń o wyższej temperaturze.

Proces wytwarzania energii cieplnej odbywa się w układzie zamkniętym, w którym krąży środek roboczy, czyli niezamarzający płyn. Jest on poddawany procesom fizycznym, takim jak: parowanie, sprężanie, skraplanie oraz rozprężanie.

Pompa ciepła działa w oparciu o dwa źródła ciepła (dolne i górne). Pobiera energię z dolnego źródła, czyli z otoczenia (np. z powietrza), która ogrzewa czynnik roboczy. W parowniku, w wyniku wrzenia, zamienia on stan skupienia. W postaci pary wodnej trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.

Następnie gorący gaz w skraplaczu oddaje energię cieplną do instalacji grzewczej, czyli źródła górnego. Para zamienia się w płyn, który dociera do zaworu rozprężnego, gdzie następuje obniżenie jego ciśnienia. Środek roboczy wraca do parownika i cykl rozpoczyna się od nowa.

Pompy ciepła - Szczecin i okolice - http://www.cieplydom.szczecin.pl/

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła posiadają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • dbałość o środowisko – pompa wykorzystuje zasoby naturalnej energii i nie generuje szkodliwych gazów do atmosfery,
  • oszczędność – pompa ciepła to obecnie najtańsze źródło energii cieplnej,
  • wielofunkcyjność – pompy służą do ogrzewania domu i wody użytkowej, a także do klimatyzowania wnętrz,
  • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka pożaru, wybuchu czy zaczadzenia,
  • niskie koszty eksploatacji – pompa zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej. Przyjmuje się, że z każdego 1 kW wytwarza 3-5 kW energii odnawialnej, a podłączenie do fotowoltaiki sprawia, że pracuje właściwie bezkosztowo,
  • komfort użytkowania – pompa nie generuje kurzu, sadzy, popiołu i innych zanieczyszczeń. Nie wymaga składowania paliwa oraz nie musi być zainstalowana w oddzielnej kotłowni,
  • wygoda obsługi – pompa ciepła jest w pełni zautomatyzowana i praktycznie bezobsługowa. Może być obsługiwana nawet za pomocą smartfona,
  • niski poziom awaryjności i długi czas eksploatacji,
  • uniwersalność – pompę ciepła można zainstalować zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Koszt i czas zwrotu inwestycji

Montaż pompy ciepła wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi. Koszt instalacji w typowym domu jednorodzinnym o metrażu 130-180 m2 wynosi około 30-50 tysięcy złotych. Są to jednak wyliczenia szacunkowe.

Całkowity koszt zależy bowiem od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj pompy ciepła. Najdroższe są urządzenia gruntowe, ponieważ wymagają kosztownych prac ziemnych i wykonania odwiertów związanych z montażem kolektora. Tańsze i mniej problematyczne w instalacji są pompy ciepła powietrzne. Ich cena waha się w granicach 25-40 tysięcy złotych.

Innym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę pompy ciepła są jej parametry techniczne. Im wyższa moc, tym droższe urządzenie. Moc zależy natomiast od:

  • powierzchni domu,
  • liczby mieszkańców i ich potrzeb odnośnie do temperatury powietrza lub ilości zużycia ciepłej wody użytkowej,
  • jakości termoizolacji – docieplenie budynku i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła ograniczają straty ciepła,
  • rodzaj instalacji ogrzewania w budynku – pompa ciepła działa efektywniej, gdy jest połączona z ogrzewaniem płaszczyznowym, na przykład podłogowym o niskiej temperaturze pracy.

Istotną kwestią jest precyzyjne dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania danego budynku i jego mieszkańców. Niedowymiarowanie oznacza niedogrzanie budynku i w konsekwencji wyższe koszty eksploatacyjne. Natomiast przewymiarowanie prowadzi do większych kosztów inwestycyjnych i wydłużenia okresu zwrotu inwestycji.

Początkowe koszty, jakie należy ponieść w związku z montażem pompy ciepła są porównywalne z instalacją kotła gazowego lub na biomasę. Cena samych urządzeń może się różnić.

Kotły konwencjonalne wymagają dodatkowych nakładów związanych z przystosowaniem kotłowni, wybudowaniem komina, wykonaniem przyłącza gazu czy zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także okresową konserwacją.

Biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji, pompa ciepła jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania budynku. Koszty instalacji zwracają się po 4-8 latach. Dodatkowo okres ten można przyspieszyć, korzystając z różnych form dofinansowania.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Koszty związane z instalacją pompy ciepła można obniżyć, korzystając z dofinansowania. Obecnie są dostępne różne formy wsparcia, między innymi:

  • program Czyste Powietrze – dotacja na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację budynku, która może wynieść do 30, 37 lub 69 tysięcy złotych (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania),
  • ulga termomodernizacyjna – odliczenie wydatków związanych z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. Ulga może wynieść nawet 53 tysięcy złotych,
  • program Stop Smog – dofinansowanie dla mieszkańców gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tak zwana uchwała antysmogowa na wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne,
  • lokalne programy antysmogowe – dotacje wojewódzkie, gminne lub miejskie na wymianę starego pieca,
  • kredyt termomodernizacyjny.

Żywotność pomp ciepła

Pompy ciepła w zasadzie są bezawaryjne i cechują się długoletnią żywotnością. Okres ich działania zależy przede wszystkim od najbardziej obciążonego elementu, czyli sprężarki. Przy prawidłowej eksploatacji, czas jej pracy jest szacowany na 20-25 lat. Co nie oznacza, że pompa ciepła nie może działać dłużej. Trzeba również pamiętać, że awarii mogą ulec inne części urządzenia. Jednak regularna konserwacja wydłuża czas eksploatacji pompy ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto