Unieście. Po dwóch stronach mierzei

Unieście i Mielno, położone na mierzei dzielącej Bałtyk i jezioro Jamno, są odrębnymi miejscowościami, zrośniętymi w jedno letnisko. Łączy je długa, szeroka plaża, wydmy porośnięte dzikimi trawami i trzykilometrowa promenada.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Przemysław Kubiak)

Na strzeżonej przez ratowników WOPR plaży w Unieściu wypoczywająca tu rodzina znajdzie wypożyczalnię sprzętu turystycznego, przy przystani rybackiej – coś do popływania, dla najmłodszych – zjeżdżalnię wodną i trampolinę. Jasny, drobny piasek zachęca do zażywania kąpieli słonecznych. Klimatu temu miejscu dodają porośnięte trawami wydmy, nieduże, drewniane molo i kutry wyciągnięte z wody na piaszczysty ląd.
Po drugiej stronie mierzei do aktywnego wypoczynku zachęca przystań jachtowa nad jeziorem Jamno, jednym z największych w Polsce, niestety – coraz płytszym. Głębokość akwenu dochodzi do 4 metrów, średnia ma niecałe 1,5 m. Za dwieście lat dawna zatoka, odcięta naniesionym piaskiem od Bałtyku, może w ogóle zniknąć. O czystość jeziora dbają sztormy wpompowujące do zbiornika słoną wodę oraz wiatry, czyniące w tym środowisku zamieszanie. Wędkarze się tutaj nie nudzą. Można też śmiało popływać żaglówką, na desce windsurfingowej i kajakiem.

Wróćmy jeszcze nad morze. Na skraju Unieścia, przy granicy z Mielnem, w odległości ok. 150 m od brzegu z wody wyłania się tajemnicza budowla. Przypuszcza się, że stalowy walec z czasów II wojny światowej służył do mierzenia wysokości fal. Dane rejestrowane przez znajdujący się wewnątrz pływak miały być odbierane w stacji hydrologiczno-meteorologicznej, która znajdowała się na lądzie. W nadmorskim pasie rozciągającym się między Mielnem, Unieściem i Łazami o czasach wojennych przypominają też pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego latających łodzi i wodnosamolotów.
∨ Czytaj dalejCo po plaży


przystań rybacka
promenada spacerowa między Unieściem a Mielnem (3 km)
pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego łodzi latających i wodnosamolotów
kościół p.w. Matki Bożej Gwiazdy Morza, replika figurki Marii Tronującej z Montserra
czerwony Szlak Nadmorski: Pleśna – latarnia w GąskachSarbinowoChłopyMielno – Unieście – Łazy - Dąbki
rejsy stateczkiem wycieczkowym po jeziorze Jamno
wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych na przystani nad Jamnem
wędkowanie na jeziorze Jamno

Dojazd

Z Koszalina drogą nr 11, następnie w prawo (droga 165) na Mielno i do Unieścia.

d. d.
źródło: Naszemiasto.pl

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię