Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica PPR zdjęta z kamienicy w centrum Szczecinka [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Tablica jeszcze przed zdjęciem
Tablica jeszcze przed zdjęciem
Tablica upamiętniająca Polską Partię Robotniczą zniknęła ze ściany domu w centrum Szczecinka.

Chodzi o metalową tablicę na kamienicy na rogu placu Wolności i deptaka, którą wmurowano w ścianę w 30. rocznicę utworzenia PPR. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną już dawno powinna zniknąć z przestrzeni publicznej, a stało się to dopiero teraz – po piśmie mieszkańca Szczecinka i interwencji wojewody.

Tablicę zdemontowały ekipy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który zarządza budynkiem. Nie obeszło się przy tym bez problemów, konstrukcja trzymała się na tyle mocno, że tablicę trzeba było przeciąć na pół. – Na razie jest w naszym magazynie, ale przekażemy ją do muzeum – mówi Tomasz Wełk, prezes szczecineckiego ZGM TBS.

Przypomnijmy, że przy demontażu rozleciała się także tablica z kamienicy na ulicy Rzemieślniczej upamiętniająca Hankę Sawicką, działaczkę komunistyczną. Z kolei napis sławiące 10-lecie wyzwolenia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na głazie przy ulicy Kościuszki (koło bunkra) ekipy drogowców po prostu skuły przy pomocy młotka i przecinaka.

Wcześniej zmieniono także nazwy kilku ulic w Szczecinku – ulicę 28 Lutego (data zdobycia Szczecinka przez Sowietów w roku 1945) przemianowano na księcia Warcisława IV, Bohaterów Stalingrady na rotmistrza Witolda Pileckiego, a Leona Kruczkowskiego, pisarza i członka władz PRL, na Czesława Miłosza.

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej należy także znieść patrona i zdemontować tablicę w sali obrad Rady Powiatu, która upamiętnia Józefa Macichowskiego, szczecineckiego posła na sejm w czasach PRL.
- Otrzymaliśmy pismo od wojewody, abyśmy wystąpili do właścicieli i zarządców nieruchomości, na których znajdują tablice i symbole propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, aby je usunięto – rzecznik szczecineckiego ratusza Mateusz Ludewicz mówi, że tym razem - inaczej niż w wypadku ulic - nie było wykazu nazw do zmian wraz z opinią IPN.

Ulice podlegające dekomunizacji bowiem dość łatwo „namierzyć”, inaczej z licznymi tablicami o istnieniu, których IPN może nawet nie wiedzieć.

Szeroko pojęte pomniki dodano do tzw. ustawy dekomunizacyjnej 22 czerwca zeszłego roku. Przez pomniki rozumie się również m.in. kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe. Obowiązek usunięcia owych pomników, spełniających normy ustawy, spoczywa na właścicielu albo na użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której ów pomnik się znajduje. Pomnik powinien zostać usunięty w terminie 12 miesięcy od owego dnia, czyli do 22 października 2018 roku. Jeśli dany pomnik nie zostanie usunięty w wymaganym terminie, wojewoda, w drodze decyzji, nakaże właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości jego usunięcie - dopiero wtedy potrzebna będzie oficjalna opinia IPN. Jest to o tyle ważne, że przy usunięciu pomnika w przewidzianym ustawą terminie otrzymają oni zwrot poniesionych kosztów z budżetu państwa, o ile sami nie uczestniczyli w jego powstaniu.

Tablica poświęcona PPR wisiała na dawnej siedzibie tej partii, to stad jej działacze zagłuszali w roku 1946 patriotyczną manifestację trzeciomajową. PPR to partia komunistyczna powstała w czasie wojny, odpowiedzialna za podporządkowanie Polski Rosji i jej sowietyzację, w roku 1948 scalona z Polską Partia Socjalistyczną w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto