Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno - Malechowo: Radni odrzucili petycję dotyczącą czołgu. Co się dzieje z T-34? [FOT, WIDEO]

Redakcja
Do Rady Miejskiej w Sławnie wpłynęła petycja dotycząca czołgu T-34. Postulowano w niej, aby czołg pozostał w tym miejscu, ale miałby być odwrócony [proponowano wykonanie nowego pomnika na podstawie projektu jednego z grafików] do góry gąsienicami. W piątek - 29 marca 2019 r. - radni odrzucili petycję głosami 12 "za", jednym "przeciw" i jednym "wstrzymującym się".

Co dzieje się z czołgiem ze Sławna? Jest on na terenie prywatnego muzeum w Malechowie i Marian Laskowski przygotowuje maszynę do piaskowania. Wstępnie została ona zakonserwowana. M.in. uruchomiono obrotową wieżę T-34. To dopiero początek. Czołg ma być pokazany podczas Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie w 2019 r.

Formalnie miasto Sławno jest właścicielem czołgu, a muzeum malechowskie otrzymało go w użyczenie. Odwiedziliśmy Mariana Laskowskiego w Malechowie po zakończonej sesji Rady Miejskiej w Sławnie. Prezentujemy zdjęcia czołgu i film wideo.

Treść uzasadnienia uchwały

Komisja rozpatrując przedmiotową petycję,szczegółowo przeanalizowała jej treść oraz przeprowadziła stosowne postępowanie wyjaśniające poparte wnikliwym zbadaniem sprawy oraz analizą całości zgromadzonego materiału dowodowego.W wyniku powyższego ustalono, że Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej -czołg zlokalizowany przy ul. Armii Krajowej w Sławnie znajduje się w wykazie obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie województwa zachodniopomorskiego, który stanowi załącznik do umowy z dnia 22 lutego 1994 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji. Przepisy ustawy z dnia 01 kwietnia 2016 roku o zakazie
propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 1103ze zm.) w art. 5a ust. 1 i 2stanowią, że pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą powyższe obiekty nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.Natomiast za usunięcie takich obiektów odpowiada właściciellub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje.Jak wynika z danych dostępnych przy Druku Sejmowym 985z dnia 21 października 2016r., w związku z wejściem w życie powyższej ustawy,do usunięcia zostało zakwalifikowanych 469 tego typu obiektów. Wśród nich jest Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej –czołg.Mając powyższe na względzie,Rada Miejska w Sławnie wyraziła zgodę na rozebranie przedmiotowego pomnika,podejmując uchwałę nr L/284/2018 z dnia 08 lutego 2018 roku w sprawie rozebrania pomnika wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej -czołg, znajdującego się na skwerze przy ul. Armii Krajowej w Sławnie.
Wojewoda Zachodniopomorski pismem z dnia 19 marca 2018 roku wysłanym do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przypomniało wprowadzonych zmianach w ustawie o zakazie propagowania komunizmu i wynikającym z niej obowiązku właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, na terenie której znajduje się pomnik symbolizujący bądź propagujący ustrój totalitarny do jego usunięcia w terminie do dnia 31 marca 2018 roku.Pismem SSE.414.4.2018 z dnia 23 marca 2018 roku Burmistrz Miasta Sławno poinformował wojewodę, że we wskazanym terminie sławieński samorząd zdemontuje elementy świadczące o istocie pomnika: tablicę z napisem: „WYZWOLICIELOM SPOŁECZEŃSTWO POWIATU SŁAWIEŃSKIEGO”, znajdującą się obok czołgu oraz cokół i maszty na flagi.Natomiast kwestia przeniesienia czołgu uzależniona jest od rozpoczęcia inwestycji polegającej na uporządkowaniu terenu skweru, na którym przedmiotowy czołg się znajduje. Sławieński samorząd pozyskał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 na przebudowę powyższego skweru.
Chcąc zsynchronizować prace inwestycyjne oraz prace przy przeniesieniu czołgu, wszelkie działania związane z przeniesieniem czołgu zostaną zrealizowane po wyłonieniu wykonawcy na przebudowę ww. skweru. Od stycznia 2018 roku ogłoszono dwa przetargi nieograniczone na przebudowę skwerów, jednakże w żadnym z postępowań nie wyłoniono wykonawcy. Trzeci przetarg na to zadanie został ogłoszonym 09 stycznia 2019 roku, tj. jeszcze przed złożeniem przedmiotowej
petycji. Jak wynika z dokumentów dotyczących postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na powyższe zadanie w terminie została złożona jedna oferta. Oferta ta jako niepodlegająca odrzuceniu oraz spełniająca wszystkie wymagania określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia została wybrana,
a z wykonawcą podpisana stosowna umowa Należy podkreślić, że zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej tego typu pomniki winny być likwidowane bądź przenoszone w miejsca, które będą stanowiły swojego rodzaju muzeum lub skansen.Stowarzyszenie na rzecz utworzenia i rozwoju muzeum techniki i techniki wojskowej Tytan w Malechowie wystąpiło z prośbą o użyczenie bądź przekazanie eksponatu,jakim jest czołg T34, celem jego wyremontowania i uruchomienia.
Czołg miałby stanowić eksponat powojenny i
ciekawostkę historyczną, która cieszyłaby się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Stowarzyszenie zadeklarowało się do przetransportowania i wyremontowania czołgu na własny koszt. W toczących się rozmowach z prezesem stowarzyszenia rozważana była wyłącznie opcja użyczenia czołgu i umieszczenia go w Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej w Malechowie. Powyższe zostało sfinalizowane zawarciem umowy użyczenia i przetransportowaniem w dniu 20 lutego 2019 r.czołgu do Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej Tytan w Malechowie.Mając powyższe na uwadze,należy zauważyć, że podstawowym założeniem ustawodawcy było usunięcie z przestrzeni publicznej pomników, propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ustawodawca nie przewidział konsultacji społecznych z mieszkańcami ani zmian formy istniejących pomników.Instytut Pamięci Narodowej jasno sformułował katalog kategorii obiektów, które winny ulec usunięciu z przestrzeni publicznej,wśród których znajduje się pomnik „sławieńskiego czołgu”.
Z tych też względów zawarty w petycji wniosek o wykonanie z istniejącego cokołu i czołgu nowego pomnika pozostaje w sprzeczności z powyższymi przepisami. Dodatkowo wskazać należy, że zamiar postawienia nowego pomnika wiąże się z wdrożeniem całego trybu postępowania przewidzianego w obowiązujących przepisach. Konieczne jest podjęcie stosownej uchwały przez Radę Miejską jako akt prawa miejscowego. Ponadto należy zabezpieczyć w budżecie środki finansowe na taką inwestycję, rozpisać konkurs na wykonanie pomnika, uzyskać pozwolenie na budowę itp. W tym stanie rzeczy, mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny, petycja nie zasługuje na uwzględniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto