Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycja za milion w Stoczni Szczecińskiej [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
W Stoczni Szczecińskiej oddano do użytku supernowoczesną sprężarkownię, która będzie obsługiwać ośrodek czyszczenia i malowania blach OCM. Koszt inwestycji to milion złotych. Urządzenie ma dostarczać docelowo sprężone powietrze na teren całej stoczni. Jest relatywnie małe, ale mogłoby zasilać ponad sto dużych warsztatów samochodowych.

- Powietrze potrzebne jest do procesów czyszczenia i malowania - tłumaczy Grzegorz Saugut. - Czyścimy śrutem stalowym pod ciśnieniem około 8,5 atmosfery. A malowanie odbywa się aparatami hydrodynamicznymi, farba jest w nich podawana sprężonym powietrzem.

- Inwestycja została zrealizowana z pieniędzy wypracowanych przez samą Stocznię Szczecińską - podkreśla ten fakt Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej i dodaje: - Proszę zauważyć szczupłość kubatury tego pomieszczenia. Jest relatywnie bardzo małe. Mamy jednak już XXI wiek, udało się pewne elementy zmniejszyć.

Dodaje też z dumą, w przenośni i dosłownie:
- Powietrze wróciło do stoczni.

Inwestycja w Ośrodek Czyszczenia i Malowania pozwoli ubiegać się o pozwolenia środowiskowe i zwolnienia podatkowe, ponieważ poziom oczyszczenia emisji sięga 98 procent.

OCiM zajmuje centralne miejsce w ciągu technologicznym procesu produkcyjnego statków, pomiędzy procesem obróbki i prefabrykacji sekcji i bloków, a ośrodkami montażu statków na pochylni.

- Technologia pracy ośrodka oparta jest na sprężonym powietrzu - tłumaczy prezes Strzeboński. - Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich, wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych.

Co to za stacja

Stacja sprężonego powietrza przeznaczona jest do obsługi dwóch komór.

Wyposażona jest w sprężarkę z urządzeniami peryferyjnymi, zbiornikiem o pojemności 10m3 oraz automatykę sterowania połączoną z centralną siecią sterowników OCM. Umożliwi produkcję sprężonego powietrza w zależności od zapotrzebowania w zakresie 10 - 45 m3/min przy ciśnieniu 9 barów. Jakość dostarczanego powietrza jest bardzo wysoka.

Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło. Z tego powodu energia stanowi około 82 proc. wszystkich kosztów wytwarzania powietrza, co ma niebagatelne znaczenie.

Przy budowie stacji zaprojektowano i zbudowano dedykowany kanał cieplny z automatycznymi przepustnicami umożliwiającymi odzysk 100 proc. ciepła i kierowanie jej do maszynowni komór śrutowniczych. Uzyskane ciepło pozwoli zaoszczędzić energię cieplną, jaką należałoby niezależnie zakupić do ogrzewania maszynowni.

Jesteśmy dumni

Prezes Andrzej Strzeboński podkreśla raz jeszcze, że wszystkie inwestycje są realizowane z pieniędzy wypracowanych przez Stocznię Szczecińską. Sprężarkowania, to nie jedyna i nie największa z tych, które zrealizowano lub rozpoczęto w 2018 roku.

- W ubiegłym roku podpisałem kontrakt na 1 mln euro na OCM - mówi. - Podpisaliśmy też kolejny na 1 mln euro na transport poziomy m.in. transporter na 440 ton.

CZYTAJ TEŻ: Megajacht wypłynął ze Stoczni. Ma 68 metrów! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwszy mega jacht miał długość 74,5 m, drugi niemal 80 m, a ten 68 m. Czwarty jacht ma być największy.

Megajacht wypłynął ze Stoczni. Ma 68 metrów! [ZDJĘCIA, WIDEO]

W 1851 roku przy dzisiejszej ul. Ludowej założono warsztat o stocznię Vulcan (Vulcan-Werft), według projektu hamburskich inżynierów D. Brocka i D. Früchtenichta. 

W 1852 roku wyprodukowano pierwszy statek- pasażerski bocznokołowiec "Die Dievenow", o wyporności 104 ton i prędkości 9 węzłów, dla szczecińskiego armatora Brauenlicha. 

Zobacz też: Top10. Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Cofnijmy się w czasie, żeby zobaczyć jakie monumenty można było spotkać w starym Szczecinie

TOP10. Ciekawa historia Stoczni w Szczecinie [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO: Trzeci megajacht spłynął z pochylni Wulkan Stoczni Szczecińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto